Tuesday, January 25th, 2022

Akıllı Saatlerde Etkileşimli Özellik İhtiyacı

Seiko (Japonya) tarafından himaye edilen akıllı saatler yaklaşık otuz yıldır piyasada. Akıllı saatlerin ilk sürümleri, bir kullanıcının veri beslemesine, farklı saat dilimlerini görüntülemesine ve temel hesaplama yapmasına izin verdi. Bu cihazların yeni nesli, GPS ve termometre, pusula, altimetre, barometre, kamera ve ivmeölçer dahil olmak üzere bir dizi başka kablosuz sensör özelliğini içeriyordu. Belirli bir tüketici grubunu çekmek için bu özelliklerin çeşitli kombinasyonları geliştirilmiştir.

Ancak, bu tür kişisel cihazların tüketicileri cezbetmek için yakıtı tükeniyor gibi görünüyor. Bunun nedeni, başta akıllı telefonlar ve tabletler olmak üzere akıllı taşınabilir cihazların patlamasının devam etmesidir. Artık bir dizi elektronik cihazı küçültmek mümkün hale geldiğinden, saat üreticileri kişisel saatlerini giyilebilir bilgisayar cihazlarına dönüştürmeye yöneliyor.

Akıllı telefonların çeşitli özellikleri, yeni nesil kişisel cihazlarda sunulabilmeleri için uyumlu hale getirilebilir. Halihazırda Pebble ve WIMM One (artık Google’ın bir parçası) gibi firmalar, Bluetooth seçeneği üzerinden kullanıcının telefonuyla iletişim kurabilen cihazları tanıtarak kendilerine bir isim yapmışlardır. Gelen bir aramayı kullanıcıya bildirme ve SMS’i doğrudan izleme ekranında gösterme yeteneği, olumlu özellikler olarak lanse ediliyor.

Bir sonraki mantıklı hareket, bir kullanıcının bir ürünü gerçek zamanlı bilgi almak için tarayabileceği bir tür şeffaf görüntüleme ekranı eklemek olacaktır. Yaya navigasyonu, artırılmış gerçeklik özelliklerini özümsemenin yolunu da açabilir. Bu bağlamda Google, böyle bir başarıya ulaşmak için şeffaf bir kapak için zaten bir patent başvurusunda bulundu. Bununla birlikte, şu anda böyle bir cihazın ticari kullanılabilirliği konusunda kesinlik yoktur.

Peki şimdi gerçekten teklif edilen nedir?

Şu an için teknoloji firmaları akıllı telefon bağlantılı saatlerin tanıtımında değer buluyor. 2013 yılında Samsung Galaxy Gear, Sony SmartWatch ve Qualcomm Toq dahil olmak üzere üç önemli lansman yapıldı.

Kickstarter ve Indiegogo gibi kitle fonlama platformlarının varlığı göz önüne alındığında, başlangıç ​​alanı da aynı derecede önemli olacaktır. PH Technical Labs (Kickstarter aracılığıyla finanse edilen) HOT saatini piyasaya sürmeye hazırlanırken, Kreyos (Indiegogo aracılığıyla finanse edilen) Meteor marka akıllı saatini 2014’ün ilk yarısında piyasaya sürecek. Hareketle kontrol özellikleri, çağrı alma ve reddetme, SMS göndermek ve gerçek zamanlı bildirimler almak, bu tür etkileşimli araçlar için standart özellikler haline geliyor.

Peki pazar ne kadar rekabetçi ve ürün seri üretilebilir mi?

Nitekim, küresel pazar şimdiden o kadar rekabetçi hale geldi ki, MetaWatch gibi firmalar Meta akıllı saatini 2014’ün ikinci yarısında piyasaya sürmek için zaman ayırıyor. plastik gövdelerin ötesine geçerek ve çift menteşeli deri kayış tasarımı sunarak benzerlerine.

Fiyatlandırma baskısı, bir saatte yeni özellikler bulmak için bu alandaki yenilikçi çabaları da artıracaktır. Samsung, Google ve Apple gibi daha büyük firmaların da, bir tüketicinin 150 ila 300 ABD Doları aralığında etkileşimli bir gadget satın alabileceği bir pazarda rekabetçi fiyatlı ürünler sunmak için kitlesel pazarlama potansiyellerini kullanmaları beklenecektir.

Ayrıca, benzersiz özelliklere sahip böyle bir etkileşimli aygıtı ticarileştirme yarışı, dünya çapındaki üreticilerin ortak çabalarının gösterdiği gibi, 2014 yılında küresel olarak akıllı saatlerin milyonlarca satılmasının beklendiği gerçeğini gösteriyor. Bu nedenle, bu cihazların akıllı telefonlar gibi olması muhtemeldir ve kişisel cihazlarında taşınabilirlik ve rahatlık arayan teknoloji meraklısı bireyler için ek bir seçenek haline gelmesi beklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir