Tuesday, January 25th, 2022

Acer D2D Recovery Nasıl Onarılır

Bu eğitim, diğer bilgisayar markalarında da yapılmasına yardımcı olabilir.

Sorumluluk Reddi : Öncelikle bilmeniz gereken bazı işlemler sabit diskinizde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir, size tavsiye ederim ve sizi herhangi bir tehlikeli işlem başlatmadan önce sisteminizin yedeğini almayı asla yeterince yapmayacağım. Sisteminizde yapılacak herhangi bir hasar ve/veya değişiklik tüm sorumluluğunuzda olacaktır. Aşağıdaki prosedürler Acer Aspire 5102wlmi’de yapıldı ve bazıları Dell Inspiron 9400/1705’te de çalıştı.

Bildiğiniz gibi, Acer bilgisayarları ve diğer üreticilerin bilgisayarları artık sabit diskinizin gizli bir bölümüne kurulmuş bir geri yükleme sistemi ile birlikte teslim edilmektedir. Bu sistem, ALT+F10 tuşlarına aynı anda basıldığında açılır. Ve bazen çeşitli nedenlerle bu sistem çalışmayı durdurur.

İlk neden genellikle D2D Recovery işlevinin bios’ta (menü ilkesi) devre dışı bırakılmasından kaynaklanır.

Çözüm : işlevi etkinleştirin ve bilgisayarın başlatılması sırasında ALT+F10 tuşlarına basmayı deneyin.

İkinci neden : bu durumda PQSERVICE gizli bölümü silinmiş veya hasar görmüş veya diski değiştirmişsinizdir ve bu durumda mevcut değildir.

Çözüm : Daha önce bir görüntü diski oluşturarak sisteminizin yedeğini almadıysanız. D2D kurtarmayı kullanmak mümkün olmayacaktır. Tek umudunuz, Acer Recovery CD/DVD’nizin elinizde olması olacaktır.

Ve üçüncü nedenler: Acer Ana Önyükleme Kaydı (MBR) hasar görmüş veya Acer olmayan MBR ile değiştirilmiştir. PQSERVICE bölümü mevcut olduğu veya gerekli Acer dosyalarına el koyabildiğiniz sürece, Acer’ın MBR’sini yeniden yükleyebilirsiniz.

Çözüm :

İlk yöntem : işlevsel bir Windows sisteminde:

1 bios’un D2D kurtarma seçeneğini devre dışı bırakın.

2 bir hesap yöneticisi ile bir Windows oturumu açın.

3 İndirin, sıkıştırmasını açın ve partedit32’yi başlatın (indirmek için kayıt gereklidir).

4 Pqservice bölümünü boyutuna göre tanımlayın (partedit penceresinin alt kısmında bir bölüm bilgi kutusu vardır) bu küçük boyutlu bir bölümdür yaklaşık 2 ila 6 Go. Bir kez yapıldıktan sonra bölümünüzün türünü 0C olarak değiştirin ve kaydedin. Yeniden başlatın ve bir yönetici hesabıyla bir oturum açın, PQservice bölümüne gidebilmeniz gerekir. Bu iki dosyayı mbrwrdos.exe ve rtmbr.bin yerelleştirdikten sonra arayın, bir komut istemi açın ve bu komutu çalıştırın mbrwrdos.exe install rtmbr.bin, bu Acer MBR’yi yükleyecektir. Komut istemi penceresini kapatın yeniden yeniden başlatın Windows bios’a gidin ve D2D kurtarmayı yeniden etkinleştirin. Şimdi ALT+F10, bilgisayarın başlangıcında Acer kurtarma işlemini başlatmalıdır.

İkinci yöntem : İşlevsel olmayan bir Windows sisteminde.

Bunun için bir Linux dağıtımı kullanmalısınız (benim için Mandriva gerekli tüm araçları sağladı).

1 Mandriva kurulum CD/DVD’sinde önyükleme, önyükleme menüsü size Windows önyükleme yükleyicisini onarma veya geri yükleme olanağı verecektir.

2 Bu yeterli değilse, bir linux kurulumunu başlatın (bu, bu korkunç işletim sistemini test etmek için bir fırsat olacaktır) ve kurulumu bitirdikten sonra önyükleyici olarak LILO’yu seçin (birkaç işletim sistemi arasında seçim yapmanıza izin veren bir önyükleme menüsü). Bilgisayarınızı önyükleyici menü sisteminde yeniden başlatın, en az 2 Windows seçeneğine sahip olacaksınız, ilki genellikle PQservice’i seçin ve doğrudan acer D2D kurtarmaya önyükleme yapacaksınız.

Son çözüm en basit çözümdür, Linux kurulumu sırasında yeni bir Linux bölümü için bir yer oluşturmak için Windows bölümünüzü yeniden boyutlandırmanız gerekeceğini unutmayın, bu en tehlikeli bölümdür çünkü geri döndürülemez, bu nedenle bu aşamada önleminizi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir