Tuesday, January 25th, 2022

2018’de Yazılım Geliştirme Trendleri

Umduğunuz teknolojiler şu anda çok moda olabilir, ancak soru şu ki, gelecek yıl bunu kimse hatırlayacak mı? Birçok gelişmenin yıldırım hızıyla yayıldığını gördüğümüz için farklı teknolojilerdeki eğilimler hızla soluyor.

2018 yılında hangi trend 2019 yılında da devam edecek?

Pek çok offshore yazılım Geliştirme şirketinin takip ettiği pazardaki bazı sıcak trendlere bir göz atalım.



• Blok Zinciri Teknolojisi

• Yapay zeka

• Aşamalı Web uygulamaları

• Düşük kod Geliştirme

• Güvenlik

Blockchain Teknolojisi

Bitcoin devrimi nedeniyle Blockchain, teknoloji pazarında popülerliğini kazandı. Artık şirketlerin ve endüstrilerin çoğu Blockchain teknolojisini çok hızlı bir şekilde benimsiyor. Blok zinciri temel olarak, belirli konumlarda sabitlenmiş bilgisayarlar yerine verileri depolamak için bağlı cihazların eşler arası ağına olanak tanıyan bir teknolojiyi tanımlar. Blok zinciri teknolojisindeki bu gelişme, pahalı aracılar olmadan çok daha hızlı işlem ve kimlik doğrulama sağlar.

Sağlık hizmetleri gibi yazılım geliştirme alanında faaliyet gösteren birçok şirket, süreçlerini etkili ve akıcı hale getirmek için yönetimlerde, tedarik zincirinde ve tıbbi verilerde uygulamalar arıyor. Blockchain teknolojisindeki yeni başlayanlar için ipucu, IBM, Amazon ve Oracle gibi Blockchain geliştirmesinde liderler tarafından BlockPass, bitTicket ve ALTR’yi izlemek. Bu lider şirketler Blockchain platformlarını tanıtıyor.

Yapay zeka

Yapay zeka ve makine öğrenimi de 2018 yılında önemini kazanmaya devam ediyor. Bazı raporlar, işletmelerin ve markaların yaklaşık %40’ının süreçlerini önümüzdeki yıl gibi erken bir tarihte otomatikleştireceğini gösteriyor. Belirli bir görevin yürütülmesi için Yapay zeka çözümlerinin entegrasyonu ile bu işletmeler rekabet avantajı elde edecek ve müşterilerine daha kaliteli hizmetler sunacaktır.

Yapay zekanın pratik uygulamaları arasında sese duyarlı ev asistanı uygulamaları, içgörü hizmetleri, akıllı telefonlar ve büyük veri uygulamaları yer alır. Google, Facebook ve slack gibi büyük markalar Yapay zekanın geliştirilmesinde liderdir. Google’ın son planı, yakın gelecekte algoritmasını yapay teknolojiye dayandırmaktır. Yapay zekada izlenecek başlangıçlar: Element yapay zeka ve UIPath.

Aşamalı Web uygulamaları

PWA’lar (aşamalı web uygulamaları) aslında web siteleri ve web sayfalarıdır ancak uyumlu uygulamalara veya yerel uygulamalara benziyorlar. Bu uygulama, tarayıcı teknolojisinin en son ve en iyi özelliklerini sunar. Gartner, yazılım teknolojisi trendi raporunda Progressive web uygulamalarını listeledi. Bu uygulamalar güçlü bir ivme kazanmış ve önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir.

Google, eşit düzeyde kullanıcı deneyimi sağlamak için mobil uygulamalar gibi çalışacak tarayıcı özelliklerini geliştirmeye başladı. Aşamalı web uygulamaları geliştirmede daha az karmaşıktır ve popülerliklerine katkıda bulunan geleneksel mobil uygulamayı da korur. Sağlık ve bankacılık gibi birçok şirket daha geniş tabanlı müşterilere kolay erişilebilirlik sunmak için aşamalı web uygulamalarını kullanıyor.

Düşük Kod Geliştirme

Düşük kod geliştirme (LCD), geleneksel şelale uygulama geliştirme yöntemini geride bırakıyor çünkü ikincisi emek yoğun çaba gerektiriyor. Sektördeki düşük kod geliştirmenin yardımıyla, birçok küçük ve tekrarlayan geliştirme görevi otomatikleştirilir ve bu, geliştiriciler ve teknik analistlerden oluşan ekibi ortadan kaldırır. PC dergisinin düşük kod geliştirme hakkındaki raporuna göre, en iyi platformlardan bazıları şunlardır: Appian, Medix, Google App Maker ve Power Apps. Dergi ayrıca, düşük kod geliştirmenin en üst düzeyde kullanımının veritabanı uygulamaları, mikro hizmet uygulamaları ve Omni-channel platformlarını içerdiğini iddia etti.

Güvenlik

Farklı manşetler, çok büyük firmalara yönelik siber saldırıları bildiriyor, ancak küçük ve orta ölçekli şirketler ve yeni başlayanlar, yazılım güvenliği ihtiyacını kabul ediyor. Enstitü tarafından yapılan bir araştırma, küçük ve orta ölçekli markaların %60’ının siber saldırılarla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

İşletmeniz interneti kullanıyorsa ve bir web siteniz varsa, işletmenize veya markanıza siber saldırı olasılığı çok yüksektir. Saldırıların çoğu, otomatikleştirilmiş savunmasız yazılımlar aracılığıyla gerçekleşti.

Çözüm

Önümüzdeki yıllarda yazılım geliştirme her zamankinden daha heyecanlı olacak. Peki, ileride ne var? Bunlar, 2019 yılında ve büyük olasılıkla bunun ötesinde gerçekleştirilecek yazılım geliştirmedeki sıcak 5 trend. Bu teknolojilerin yanı sıra, yakın gelecekte işinize fayda sağlayabilecek birçok başka teknolojik gelişme var. Yazılım Geliştirme Şirketi işletiyorsanız, bunlar atlayamayacağınız temel eğilimlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir