טיפ על ציור דיוקן בעיפרון – שישה אלמנטים של ציור דיוקן

ציור באופן כללי כולל ארבעה אלמנטים נפרדים: קו, ערך, מרקם וצורה. במקרה המיוחד של ציור דיוקן בעיפרון נוכל לחדד את רשימת האלמנטים לשישה: צורה, פרופורציה, אנטומיה, מרקם, ערך ומישורים.

במאמר זה ניתן תיאור מפורט של כל אחד מאותם אלמנטים של ציור דיוקן בעיפרון.

(1) צורה או צורה – האשליה של תלת מימד ברישום ובאמנות בכלל הייתה מרכזית באמנות המערבית במשך מאות שנים. גילוף הצורה באמצעות קו, מבנה וערך היה מרכיב חיוני כמעט בכל אמנות הרנסנס.

מצד שני, אמנות מזרחית והרבה עכשווית מדגישים את שטוחות הצורה למרות שהתקופה הזו באמנות העכשווית מתקרבת לקיצה.

ניתן לצמצם את כל הצורה בשרטוט ל-4 מוצקים תלת מימדיים בסיסיים: לבנים, קונוסים, גלילים וכדורים. השימוש הנכון בצורות אלו יחד עם פרספקטיבה וערך מוביל לאשליה של תלת מימד למרות שהציור ממוקם, למעשה, על דף דו מימדי של נייר ציור.

ברישום דיוקן, הערבסק של הראש, המבנה המרובע של הראש וכל המרכיבים בתוך הראש (אף, עיניים וכו‘) הם כולם צורות דו ותלת מימדיות התורמות לאשליה הכוללת של תלת מימד.

(2) פרופורציה – כוללת את כל המידות והמיקומים של הצורה. פרופורציה מתייחסת למושג האורך היחסי וגודל הזווית.

פרופורציה נותנת תשובות לשתי השאלות הללו:

1. בהינתן יחידת אורך מוגדרת, כמה יחידות הוא אורך מסוים?

2. כמה גדולה זווית מסוימת זו? תשובה נכונה עקבית על שתי השאלות הללו תניב ציור עם הפרופורציות והמיקומים הנכונים בכל הצורה.

(3) אנטומיה – מתייחסת בעיקרה למבנים הבסיסיים של העצם והשריר של הראש.

חשוב ללמוד כמה שיותר על אנטומיה. ישנם ספרים רבים זמינים על אנטומיה לאמנים. עבור אמן דיוקנאות חשוב במיוחד להבין את האנטומיה של הראש, הצוואר והכתפיים.

לימודי אנטומיה לרוע המזל כוללים הרבה מונחים לטיניים מה שמקשה במקצת על תפיסתו. הרעיון הוא ללמוד לאט וקצת בכל פעם כי זה יכול להיות די מתסכל.

(4) מרקם – בציור דיוקן מבטא את טווח החספוס או החלקות של הצורות. המרקם המחוספס של דרך בטון, למשל, שונה בתכלית מהחלקות של חלון.

קיימות מספר טכניקות וטריקים שיעזרו לך ביצירת המרקמים הנכונים. יצירת טקסטורות הוא תחום ברישום שנותן לך הזדמנות להיות מאוד יצירתי ולהשתמש בכל סוג סימן אפשרי שאתה יכול לעשות עם עיפרון. בציור דיוקן מופיעות טקסטורות במקומות כמו שיער, בגדים ועור.

(5) ערך – מתייחס לשונות באור או כהה של סימני העיפרון והבקיעה. רישומי דיוקן רבי עוצמה משתמשים בלוח הצבעים המלא של אורות וכהים מנוגדים. לעתים קרובות אמנים מתחילים לא מצליחים להשיג את ה“מתיחה“ המלאה הזו של ערך, וכתוצאה מכך רישומים ביישנים ושטופים.

(6) מטוסים – מייצרים את הרגישות הפיסולית של דיוקן. לראש יש מישורים רבים כל אחד עם כיוון שונה ולכן עם ערך שונה.

הרעיון הוא לחשוב על פני הראש כאוסף של מישורים נפרדים עם כיוון מסוים ביחס למקור האור. כדאי לנסות לזהות כל אחד מהמישורים ולשרטט את צורתו וערכו הנכונים.

הטיפול הנכון במטוסים תורם רבות לדמיון של הנושא שלך, כמו גם לאשליה של תלת מימד.

Previous Post
Next Post

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.